Každý dobře ví, že pohyb je základním životním motorem a bez něho by to nešlo. Jeho absence vede k nadváze, srdečním chorobám, nedostatečně proudící lymfě, což může mít za následek i těžké choroby včetně nádorového bujení. Jak to ale provést, když nejsme zrovna sportovně nadaní, máme nějaké kilo navíc a k tomu zrovna nemilujeme přeplněné sály posiloven, hromadných aerobiků a podobných vojenských drilů?
Jaký druh pohybu zvolit
Jízda na kole – ideální prostředek pro navození dobré nálady je bicykl. Nevěříte? Vyzkoušejte se na něm projet alespoň dvacet minut denně, a to nemusíte ani šlapat do prudkých kopců. Stačí jezdit po rovince, námahu střídat s uvolněním. Kolo je totiž jedním z prostředků pro podporu dobré nálady a eliminaci stresu.
Plavání – podobně jako jízda na kole funguje i plavání. Opět stačí jen rekreační styl, voda příjemně nadnáší, hladí po celém těle a je médiem, které vás uklidní. Volte raději klidnější dobu návštěvy bazénu, abyste si plavání užili jako formy relaxace, a nenechali se strhnout ke křečovitému úprku.
Chůze – docela obyčejná chůze zmůže skutečně mnoho, to si dobře uvědomují aktivní senioři, kteří nejezdí výtahem, chodí pěšky do pátého patra, vystupují o stanici tramvaje dříve, aby se raději prošli. Patnáct minut denně strávených chůzí nahradí zbytečné dvě hodiny v lékařské ordinaci.
Jóga – v dnešní hektické době plné stresu je odreagování namístě a jedním z nich může být praktikování jógy. Na internetu naleznete spoustu cvičebních sestav ve formě videa, stačí vám k tomu trocha vůle, měkká cvičební podložka (karimatka) a pohodlný oděv.
Trampolína – víte, že skákání na trampolínách je jeden z nejúčinnějších prostředků, jak posílit vlastní zdraví a kondici, aniž byste své tělo přetěžovali? Doporučují je ortopedi, pediatři, geriatrická pracoviště, internisté a sportovní lékaři.