V našich podmínkách amarant příliš nezdomácněl. Přitom se jedná téměř o pokladnici zdraví pro všechny generace. Česky se amarant nazývá laskavec, setkat se můžeme i s názvem sloní ucho nebo nepravá obilovina. Jedná se o potravinu s dlouhověkou historií. Existují důkazy o jeho konzumaci Aztéky, kteří jeho listy upravovali jako zeleninu a z jejich rozemletých semen vyráběli mouku.
Amarantová semínka jsou výživovými odborníky doporučována pro jejich vysoký obsah kvalitních bílkovin, především lysinu a kyselin olejové a linolové. Obě tyto látky zpomalují proces stárnutí těla a zároveň blahodárně působí jako prevence před poškozením kloubů a chrupavek. Lysin zase zvyšuje tvorbu svalové hmoty, usnadňuje vstřebávání vápníku, usnadňuje boj s nejrůznějšími virózami a zároveň zvyšuje tvorbu kolagenu, který tělo chrání a snižuje riziko zranění pohybového aparátu. Stejně tak se jedná o výborného pomocníka při léčbě oparů. Další z přínosných vlastností tohoto zázraku je ochrana před nadbytečnou tvorbou cholesterolu v krvi, díky skvalenu, který obsahují. Dále obsahují vysoké hodnoty vitamínu B3, pomocníka při poruchách metabolismu, a i při kožních problémech.
Všestranné použití je v moderní kuchyni. Nejčastěji ho snídáme v různých směsích snídaňových cereáliích nebo v kaších. Další z oblíbených výrobků z amarantu je chleba, zeleninové saláty doplňuje svými naklíčenými semeny, stejně tak polévky. Nejsnadnější příprava amarantu je jako příloha místo rýže nebo kuskusu.
Další z možných příprav této zdravé potraviny je ve formě zeleninových nebo masových placiček. Velmi zajímavé chuti amarantových semínek dosáhneme jejich opražením na suché pánvi. Semínka na pánvi puknou vlivem horka obdobně jako kukuřice. Amarant je oblíbenou potravinou vegetariánů a vyznavačům raw kuchyně. Další z možností přípravy těchto zdravých semínek jsou tyčinky, a to jak sladké, tak i ve slané variantě.